Nasze Mini Zoo

KONIE APPALOOSA

Rasa koni Appaloosa została stworzona przez Indian z narodu NEZ PERCE, którego nazwa oznacza Przekłute Nosy, zamieszkujących Płaskowyż na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Jest to silny koń o smukłej sylwetce. Posiada małą szlachetną głowę i silnie rozbudowane tylne kończyny. Istnieje sześć głównych wzorów umaszczenia koni Appaloosa, ale wszystkie rodzaje są tarantowate, Zaliczamy do nich następujące typy: „lamparci”, ”płatki śniegu”, „szron” , „nakrapiany czaprak”, „marmurek”, „biały czaprak”. Poza umaszczeniem konie Appaloosa posiadają inne cechy charakterystyczne przekazywane z pokolenia na pokolenie, takie jak rzadka grzywa oraz ogon, biała twardówka oka jak u człowieka, czyli część oka wokół tęczówki, nakrapiana skóra w okolicach pyska i genitaliów oraz pionowe jasno-ciemne prążki na kopytach. Konie tej rasy mierzą od 140cm do 155cm w kłębie. Appaloosa to doskonałe wierzchowce, spokojne, wszechstronne i łagodne konie użytkowe. Posiadają ogromną dawkę odporności i wytrzymałości.

NASZE PSY

Rasa psów Alaskan Malamute pochodzi od eskimoskiego plemienia Mahlemiute, żyjącego na dalekiej Północy. Poprzez skrzyżowanie psa przybyłego z Azji z wilkiem, eskimosi dali początek tej rasie.

Jest to jedna z najstarszych, pierwotnych ras psów zaprzęgowych. Cechuje ją duża siła, wytrzymałość, a zarazem małe wymagania dotyczące zarówno warunków życia jak i pożywienia. Te przymioty były niezwykle ważne dla dawnych Indian żyjących w dawnych czasach, ponieważ dzięki nim mogli żyć z Alaskanami w pełnej symbiozie. Dbali oni o to, aby otaczały ich tylko nieagresywne czworonogi, natomiast te, które nie potrafiły żyć w zgodzie z ludźmi były zabijane. Poprzez taką selekcję otrzymano rasę niezwykle łagodną dla człowieka.

Alaskan Malamute jest lojalnym w stosunku do człowieka psem pracującym, oddanym i przywiązanym do właściciela i jego rodziny. W dawnych czasach Alaskany wykorzystywano także do pomocy przy dzieciach, stąd ich duża wytrzymałość na pieszczoty, głaskanie i zabawy.

Rasa ta jest tak przyjacielska, towarzyska, wesoła, łagodna, uległa i chętna do zabawy, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać między innymi w dogoterapii.

POZOSTAŁE ZWIERZĘTA

burunduk

Burunduk (Tamias (Eutamias) sibiricus)

Burunduk jest niewielkim zwierzęciem, zaliczanym do wiewiórek naziemnych. Występuje w Azji i Ameryce Północnej. Burunduki są zwierzętami bardzo ruchliwymi , prowadzącymi dzienny tryb życia. Są bardzo czujne, ostrzegają się wzajemnie dźwiękami podobnymi do ćwierkania ptaków. Podobnie jak chomiki, posiadają specjalne kieszonki policzkowe, w których szybko umieszczają duże ilości pokarmu i przenoszą go do nory.

szoppracz

Szop pracz (Procyon lotor)

Ssak z rodziny szopowatych, występujący w Ameryce Północnej introdukowany w Europie, w tym także Polsce. Szopy łatwo się oswajają i dają tresować, są zatem również chętnie trzymane w domach. Przydomek "pracz" pochodzi od obserwacji zachowania tych zwierząt w ogrodach zoologicznych, trzymane tam szopy przed spożyciem pokarmu płukały go długo w wodzie. Szop dobrze pływa, wspina się na drzewa, jest aktywny w nocy. Żywi się owadami, żabami, gryzoniami, owocami i orzechami.

piesekpreriowy

Piesek preriowy czarno ogonowy (Cynomys ludovicianus)

Nieduży, o zwartej budowie, kopiący obszerne nory gryzoń (z rodziny wiewiórkowatych). Występuje w Ameryce Północnej ,gdzie tworzy liczące nawet kilkaset sztuk kolonie Zwierzęta te nazywane są "pieskami", ponieważ gdy się boją wydają odgłosy podobne do szczekania. Osiągają długość ciała od 30 do 40 cm. Są roślinożerne i w wielu rejonach rolniczych powodują poważne straty. Zostały wytępione w pewnych rejonach Wielkich Równin, gdzie farmerzy uważają je za szkodniki.

susellamparci

Suseł lamparci (Spermophilus tridecemlineatus)

Niewielki, charakterystycznie ubarwiony gryzoń, (z rodziny wiewiórkowatych) zamieszkujący Amerykę Północną. Długość ciała 17-29 cm, długość ogona 6-14 cm. Odżywia się nasionami i bulwami, ale nie gardzi też jajami ptaków i małymi gryzoniami. Zamieszkuje wykopane podziemne korytarze, zimą hibernuje.

skunks

Skunks (Mephitis mephitis)

Zwierzę z rodziny skunksowatych, wcześniej zaliczane do łasicowatych, słynne z powodu cuchnącej wydzieliny, której używa do odstraszania napastników. Występuje na Wielkich Równinach w Ameryce Północnej. Zamieszkuje lasy i tereny otwarte. Zwierzę towarzyskie, nocne. Żywi się owadami, owocami, orzechami, małymi ssakami i jajami.